Czy warto wprowadzać budżet obywatelski?

Czy warto wprowadzać budżet obywatelski?

Czy warto wprowadzać budżet obywatelski?

Władze coraz większej liczby gmin i miast poważnie rozważają wprowadzanie budżetów obywatelskich. Co kryje się po tym pojęciem? Czy jest sens wprowadzać budżet obywatelski? http://budzet-obywatelski.pl/jakie-korzysci-niesie-ze-soba-wprowadzenie-budzetu-obywatelskiego/? Więcej informacji na ten temat w dalszej części tekstu.

Budżet obywatelski – pieniądze w rękach obywateli

Każda gmina oraz miasto dysponują pewnym budżetem, który rozdysponowują według potrzeb. Czy jednak faktycznie z budżetu realizuje się potrzeby obywateli? Niewątpliwie bywa z tym bardzo różnie. Rzecz w tym, iż władza ma często inną wizję niż obywatele. Jednakże, czy może ona wiedzieć lepiej od mieszkańców czego naprawdę potrzebują? Niewątpliwie nie jest to możliwe, dlatego właśnie budżet obywatelski zdaje się być bardzo dobrym pomysłem.

Na co wydawać pieniądze z budżetu?

Nie ma wątpliwości co do tego, jakie korzyści niesie wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy dzięki niemu mogą sami podejmować decyzje co samo w sobie jest wartością. Poza tym, zmiany jakie wprowadzają obywatele są zwykle lepsze od tych wprowadzanych przez polityków. Jednakże, jakie konkretnie mogą to być zmiany?

Oczywiście, wszystko zależy od konkretnych potrzeb mieszkańców danej dzielnicy czy osiedla. Częstą inwestycją realizowaną z budżetu obywatelskiego jest na przykład budowa placu zabaw. Jeśli jednak obywatele stwierdzają, że liczba placów zabaw jest dostatecznie duża mogą zdecydować się wybudować zewnętrzną siłownię. Bardzo często również budżet obywatelski służy położeniu płyt chodnikowych tam, gdzie wyraźnie ich brakuje, czy też wylaniu asfaltu na żwirową drogę.

Category : ogolne Tags :