Usunięcie zaćmy szansą na ogromną poprawę wzroku

Usunięcie zaćmy szansą na ogromną poprawę wzroku

Usunięcie zaćmy szansą na ogromną poprawę wzroku

Wraz ze starzeniem się, rozpoczynają się nasze problemy ze zdrowiem. Pierwsze oznaki starzenia to nie siwiejące włosy, ale przede wszystkim problemy ze wzrokiem. Wpływ na słabsze widzenie ma wiele czynników. Wśród nich wyróżnić należy w głównej mierze oddziaływanie monitorów komputerów oraz ekranów telewizorów i telefonów komórkowych. To one naświetlają nasze oczy, przez co widzimy gorzej. Jednak najpoważniejszą chorobą, która od jakiegoś czasu dotyka osoby w podeszłym wieku, jest zaćma, objawiająca się słabszym widzeniem.

Zaćma – objawy

Wielokrotnie osoba dotknięta zaćmą nie widzi ostro, a niektóre kolory zaczynają jej umykać. Jeżeli dostrzeżemy takie niepokojące dolegliwości w naszym widzeniu, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza okulisty. Podczas dokładnego badania diagnostycznego ustali on, czy to faktycznie zaćma jest przyczyną naszego słabszego wzroku. Jeżeli tak, to skieruje nas na zabieg okulistyczny, który będzie polegał na usunięciu zaćmy. Po wyznaczeniu terminu zabiegu (na Narodowy Fundusz Narodowy czeka się około trzech miesięcy) musimy wykonać komplet badań laboratoryjnych. W zależności od naszych wcześniejszych schorzeń, lekarz okulistyk przygotowuje nam pełną listę badań i zaświadczeń, jakie powinniśmy posiadać przy sobie w dniu, w którym będziemy mieli wykonywany zabieg usunięcia zaćmy. Warto dodać, że taki zabieg zalicza się do zabiegów nieinwazyjnych.

Jak wygląda sam zabieg?

Trwa on około 15 minut i robi się go przy użyciu specjalistycznego lasera. Wcześnie pacjent jest znieczulany miejscowo, dzięki czemu nie odczuwa bólu podczas ściągania zaćmy z oka. Następnie przez kilka tygodni po zabiegu pacjent musi oszczędzać oko, powinno być ono zaklejone. Nie można także wysilać się, aby nie odczuło tego oko. Oczy muszą być również zakrapiane odpowiednimi kroplami przez miesiąc czasu. Po dwóch tygodniach od usunięcia zaćmy należy udać się na wizytę kontrolną do lekarza okulisty, który ocenia, na jakim poziomie jest proces gojenia oraz czy nie został on zakłócony jakimikolwiek czynnikami.

Category : Zaćma Tags : ,