Rozmowa bez wizji: telekonferencja jak zrobić?

Rozmowa bez wizji: telekonferencja jak zrobić?

Rozmowa bez wizji: telekonferencja jak zrobić?

Jeszcze sto lat temu rozmowa z kimś, kogo się nie widzi, była czymś praktycznie niemożliwym. Pierwszy telefon opatentowano dopiero pod koniec dziewiętnastego wieku. Od tego momentu wiele się zmieniło w kwestii komunikacji międzyludzkiej.

Aktywne połączenie

Jednym z cennych ułatwień jest telekonferencja, jednak zasadniczym pytaniem jakie należy sobie zadać to: telekonferencja jak zrobić? Wbrew pozorom to już nie problem. Wystarczy zadbać o odpowiednie połączenie z jednym bądź wieloma numerami. Obecnie problemy techniczne zeszły już na dalszy plan. A z uwagi na możliwości nowoczesnego sprzętu, do rozmowy można zaprosić bardzo wielu uczestników. Dzięki temu wymiany informacji nie trzeba powtarzać, a każdy zainteresowany bez przeszkód bierze udział w rozmowie. Nie trzeba widzieć twarzy rozmówcy, aby swobodnie z nim konwersować. Jednak brak wizji generuje także pewne utrudnienia. Jeżeli w telekonferencji bierze udział wiele osób, wówczas nie do końca wiadomo, do kogo zwraca się osoba, której przydzielono głos. Dlatego tak ważne zadanie do wykonania ma tu prowadzący telekonferencję. Powinna być to osoba miła, ale jednocześnie stanowcza. Ktoś, kogo nawet najbardziej zbuntowani uczestnicy spotkania będą szanować.

Niedopowiedzenia

Prowadzący pilnuje, aby komunikaty były wyrażane jasno i zostały skierowane do konkretnej osoby. Jeżeli do rozmowy wkradnie się jakiś niejasny przekaz, wówczas do prowadzącego należy wyjaśnienie wątpliwości, podsumowanie i realizowanie konkretnych punktów. Wbrew pozorom zasada numer jeden w temacie: telekonferencja jak zrobić, mówi, że taka rozmowa nie twarzą w twarz nie może odbywać się bez planu. Wręcz przeciwnie, powinna być dokładnie zaplanowana. Nie należy jej też przedłużać gdyż wprowadzi to dużą nerwowość. Lepiej zrobić podsumowanie, wskazać wciąż otwarte kwestie i omówić je na następnym spotkaniu. Nie można zaprzeczyć, że telekonferencja niesie ze sobą mnóstwo zalet. Ułatwia chociażby prowadzenie interesów z zagranicznymi firmami, korzystnie wpływa też na różnego rodzaju konsultacje. Jednak oznacza także pewne ograniczenia. Ich znajomość i świadomość jest kluczowa, aby rozmowa mogła przebiegać bez problemów.

Category : IT Tags : , ,