Plac zabaw jako wsparcie rozwoju dziecka

Plac zabaw jako wsparcie rozwoju dziecka

Plac zabaw jako wsparcie rozwoju dziecka

Wybierając miejsce zamieszkania warto kierować się również miejscami, które znajdują się w naszej okolicy. Jeśli planujemy założenie rodziny i wiemy, że w danym otoczeniu będziemy mieszkać przez dłuższy okres czasy warto zainteresować się, jakie przedszkola i szkoły znajdują się w okolicy. Warto też przyjrzeć się placom zabaw. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w tym tekście.

Plac zabaw – wsparcie rozwoju dziecka

Równie istotna kwestia to plac zabaw. Ważne, aby zorientować się, czy place zabaw dostępne w okolicy są w dobrym stanie. Jeśli wiemy, że w budżecie miasta na najbliższy rok jest budowa placu zabaw – nie ma się czego obawiać. W aktualnym momencie zawsze są to place z odpowiednimi atestami i zazwyczaj budowane bardzo nowocześnie.
Zabawa na placach jest dla rozwoju dziecka niezwykle istotna. Początkowo w przypadku malutkiego dziecka oczywiście musimy pomagać mu w zabawie. Korzystać możemy z przystosowanych dla maluchów huśtawek, które posiadają odpowiednie zabezpieczenia i krzesełko z zabudowanym przodem i oparciem, tak aby nasz maluch, który jeszcze może miewać problemy z utrzymaniem równowagi – nie spadł z huśtawki. Kolejną atrakcją dla malucha może okazać się zjeżdżalnia. Sadzając malucha na górze, pomóżmy mu stabilnie usiąść, zjechać, a na samym dole złapmy go. Jeśli widzimy, że nasz maluch radzi sobie z utrzymaniem równowagi podczas zjazdu, wystarczające prawdopodobnie okaże się sama pomoc podczas siadania na górze zjeżdżalni oraz złapanie dziecka po zjeździe. Z czasem dziecko samo będzie chciało wykonywać kolejne etapy samodzielnie.

Miejsce, które ma uczyć i bawić

Jeśli u naszego malucha pojawia się lęk podczas korzystania z atrakcji na placu zabaw – nie zniechęcajmy się i nie frustrujmy. Nerwy w takiej sytuacji są całkowicie niepotrzebne. Pamiętajmy, że plac zabaw ma być przede wszystkim zabawą!
Spróbujmy wytłumaczyć dziecku jak należy korzystać z danej zabawki oraz pomóc mu, stopniowo ograniczając naszą pomoc jedynie do wsparcia i stania obok. Z pewnością takie stopniowe rezygnowanie z naszego wsparcia podczas używania i wchodzenia na atrakcje jest lepszym rozwiązaniem, niż drastyczne odstawienie naszej pomocnej dłoni.
Place zabaw to świetne miejsce do wspierania rozwoju naszego malucha.

Category : ogolne Tags : ,