Jak wyleczyć zaćmę? Czy operacja zaćmy to jedyne rozwiązanie?

Jak wyleczyć zaćmę? Czy operacja zaćmy to jedyne rozwiązanie?

Jak wyleczyć zaćmę? Czy operacja zaćmy to jedyne rozwiązanie?

Zaćma, zwana również kataraktą, jest jednym ze szczególnie poważnych schorzeń narządu wzroku, które objawia się zwłaszcza u ludzi w podeszłym wieku. Co to jest zaćma i jak ją można wyleczyć?

Co to jest zaćma?

Najogólniej charakterystykę tej choroby można przedstawić jako zmętnienie (czyli utratę przejrzystości) soczewki. Bezpośrednim skutkiem tego zjawiska jest ograniczenie przepuszczalności soczewki dla promieni świetlnych, co w konsekwencji prowadzi do znacznego pogorszenia ostrości wzroku, a w miarę postępowania choroby – nawet do całkowitej ślepoty. Można wyróżnić wiele różnych przyczyn katarakty. Najpowszechniejszą z nich jest podeszły wiek, jednak zaćma często powstaje również jako wynik innej choroby, urazu czy powikłania. Istnieją oczywiście pewne sposoby na przeciwdziałanie lub opóźnienie zachorowania na zaćmę, jednak co zrobić, kiedy choroba zacznie zbierać swe żniwo? Jeszcze do niedawna oznaczało to nieodwołalny wyrok, który skazywał chorego na dalsze życie w ciemności. Wraz z rozwojem nauki i techniki pojawiły się jednak nowe możliwości i obecnie operacja zaćmy jest zabiegiem powszechnie przeprowadzanym i zadowalającym w skutkach.

Zabieg, który trwa 20 minut

Ciekawy jest fakt, że operacja zaćmy jest bardzo krótkim zabiegiem, bezbolesnym, przeprowadzanym pod znieczuleniem, ale nie pod narkozą. Z teoretycznego punktu widzenia, usunięcie zaćmy nie jest zabiegiem trudnym, jednak wymaga od chirurga szczególnej precyzji. Istotą operacji jest usunięcie starej soczewki, która utraciła przejrzystość i zastąpienie jej nową, sztuczną soczewką wykonaną z akrylu. Po implantacji następuje chirurgiczne zasklepienie wykonanych wcześniej nacięć i po adaptacji sztucznego aparatu pacjent może na nowo cieszyć się otaczającym go widokiem.

Czy operacja jest koniecznością?

Operacyjne usuwanie zmętniałej soczewki jest jedynym sposobem na pozbycie się katarakty, w związku z czym zabieg ten staje się coraz popularniejszy. Ceny operacji są uzależnione od pewnych czynników, jednak wahają się w okolicach pięciu tysięcy złotych. Istnieje jednak możliwość uzyskania dofinansowania na operację, co stanowi nadzieję dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zabieg w oryginalnej cenie.

Category : Zdrowie Tags : ,