Budżet obywatelski – początki

Budżet obywatelski – początki

Budżet obywatelski – początki

Możliwość decydowania każdego obywatela o tym, w jaki sposób będzie wydatkowany budżet, to marzenie chyba każdego świadomego uczestnika systemu demokracji. Wielka polityka scentralizowana nie oddaje efektu bezpośredniego uczestnictwa w procesach ważnych dla kraju tak, jak dzieje się to w przypadku władzy samorządowej. Efekty polityki lokalnej są bezpośrednio widoczne i namacalne dla każdego mieszkańca rejonu, dlatego, samorządność cieszy się zaufaniem wśród obywateli. Jednym ze sposobów zwiększenia kompetencji obywatela w podejmowaniu decyzji jest projekt określany jako budżet obywatelski.
http://budzet-obywatelski.pl/

Jak zrodził się pomysł na budżet obywatelski?

Budżet obywatelski, czyli możliwość decydowania przez obywateli, na jakie inwestycje powinny być spożytkowane pieniądze, po raz pierwszy zaistniał w brazylijskim mieście Porto Alegre w 1989 roku. Inicjatywa bezpośredniej partycypacji mieszkańców danego regionu w kluczowych decyzjach dotyczących rozwoju otoczenia, szybko znalazła zwolenników i została wprowadzana w coraz większej ilości miast.

Budżet obywatelski na gruncie polskim

Budżet obywatelski, jako projekt uczestnictwa obywatela w decyzjach dotyczących planowanych inwestycji, w Polsce pojawił się w 2011 roku. Pierwszym miastem, które postanowiło rozwinąć kompetencje obywatela w polityce samorządności był Sopot. Miasto zdecydowało wtedy, że o sposobie spożytkowania jednego procenta budżetu zadecydują obywatele. Była to wtedy kwota 5 milionów złotych. Program odniósł ogromny sukces, poziom zainteresowania był zadowalający, co przełożyło się na rozwój inicjatywy i rozpoczęcie jej w innych miastach.

Category : ogolne Tags :